top of page

Digitālais

ideju ceļvedis

Jau no pirmās "Radīts kustībai"  komandas tikšanās reizes sākām apkopot vērtīgus trikus un idejas, kā atvieglot ikdienu pašiem, izmantojot to, kas mums jau ir pieejams mājās vai pielāgot savām vajadzībām to, ko var iegādāties interneta veikalos. Iepazīsties ar mūsu atrasto ideju galeriju.

Atsūti savu ideju, mēs to pievienosim ceļvedim!

Kāda ir tava ideja?

Paldies !

Kultūrelpas un Valsts Kultūrkapitāla Fonda atbalstīts projekts - Modes apģērbu un aksesuāru radīšana cilvēkiem ar kustību traucējumiem

 "Radīts kustībai" aksesuāru kolekcija

Projektā “Radīts kustībai” tika izstrādāti prototipi funkcionāliem modes aksesuāriem - lietusmētelim, kāju slidītājam, ērti fiksējamai un praktiskai somai, uzročiem un plaukstu aizsargiem. Aksesurāri tiek pielāgoti atbilstoši cilvēku, kas ikdienā pārvietojas ratiņkrēslos, vajadzībām, atvieglojot viņu mobilitāti, kā arī palīdzot piešķirt ārējam veidolam individuālu stilu un mūsdienīgu vizuālo tēlu. 

Plaukstu
aizsargs

Cilvēki ar kustību traucējumiem nereti izmanto dažādu materiālu cimdus, lai aizsargātu savas rokas pret dinamisku berzi, pārvietojot uz priekšu uz riteņiem ešošo riteņu kustības loku. Cimdi palīdz pasargāt rokas no tulznām, skrāpējumiem, netīruma, kā arī palielinot pretslīdi un labāku satveri ar riteņa kustības loku - īpaši, ja tas ir gumijots, tad palielinās arī ratiņkrēsla pārvietošanas ātrums līdz ar kustības amplitūdu.

Cilvēki ar invaliditāti arī pēc aptaujas un interviju rezultātiem secinot, cimdus parasti izvēlās būvniecības produktu sadaļās, piemēram, klasiskos būvniecības cimdus (tie ir berzes izturīgāki un vīlēs neplīst tik ātri) vai dārzkopības cimdus ar gumijotu un ūdens necaurlaidīgu plaukstas daļas materiāla segumu. Ir atsevišķi gadījumi, kuri meklē speciālizētāka materiāla veida cimdus, sporta preču veikalos. 

Esam atklājuši no respondentu ieteikumiem, ka viena no alternatīvām ir arī burāšanas cimdu izvēle, speciālizētos burāšanas preču veikalos. Šāda veida cimdi ir berzes noturīgi, jo kā zināms burāšanā ir nepieciešama arī aktīva buru virvju pievilkšana, kura drošā veidā ir izpildāma ar berzes izturīga materiāla cimdiem. Citas alternatīvas ir makšķerēšanai, airēšanai vai velo sportam paredzētie cimdi.

"Radīts kustībai"  izstrādā  plaukstas aizsarga prototipu, alternatīvu, kas būs ērts nēsāšanai uz jebkuriem cimdiem.

Uzroči

Cilvēki ar invaliditāti, kuri ikdienā pārvietojas ar manuāliem (mehāniski kustāmiem) ratiņkrēsliem, dažādās gada laika apstākļu sezonās saskarās ar vienu izteiktu problemātīku - netīrām rokām vai apģērbu, posmā no plaukstas līdz elkonim, jo ar rokām pārvietojot ratiņkrēsla riteņa kustības loku, nākas nejauši saskārties ar riteņiem, kuri iepriekš pārbraucot pāri netīram, piemēram, ielas segumam, ātri sasmērē rokas vai apģērbu. Tas rada izteiktu diskomfortu. Īpaši rudens, ziemas sezonās, kad dubļi, mitrums, sniegs sasmērē apakšdelma daļu. Piemēram, situācijās, kad cilvēkam ar kustību traucējumiem jāmēro ceļš līdz sabiedriskam pasākumam, taču ceļā sasmērējot apakšdelma apģērba daļu, kļūst ļoti diskomfortabli piedalīties pasākumā ar sabojātu apģērbu un kopējo vizuālo tēlu. 

Aptaujājot respondentus, esam secinājuši, ka lielākā daļa cilvēku ar kustību traucējumiem neizmanto kādas alternatīvas, lai izvairītos no minētām situācijām ar netīrām drēbēm vai rokām, taču atdzīstot to par problēmu. Daudziem rudens, ziemas sezonā tiek nodrošināta asistēšana ceļā uz sabiedriskām aktivitātēm, proti, asistents palīdz cilvēkam ar kustību traucējumiem. Ir daļa, kas pārvietojas ar elektriskiem ratiem kā veidu, lai patstāvīgi tiktu šādās sezonās un arī kopumā dažādās vietās, lai būtu sabiedriski aktīvam dzīvē. Savukārt, ir daļa, kura cīnās ar šo situāciju, pārvietojoties ar manuāliem ratiņkrēsliem, un būtu pateicīgi par risinājumu. 

Projektā "Radīts kustībai" tika izstrādāti uzroču prototipus, kas tiks veidoti no ūdens necaurlaidīga, gaismu atstarojoša materiāla Uzročiem būs integrēta slēptā kabata, e-talona vai citu karšu veidu ievietošanai, kā arī abos uzroču galos savilcēji, kas nodrošinātu uzroču fiksāciju uz apakšdelma - virs plaukstas zonas un virs elkoņa daļas. 

Kāju sildītājs 

Pārvietojoties aukstajās gada laika sezonās ārpus mājām ar silto apģērbu nepietiek, lai pasargātu kājas no aukstuma, ņemot vērā asinsrites traucējumus, noteiktās invaliditātes dēļ. Īpaši tai cilvēku ar kustību traucējumiem kategorijai, kurai ir apakšējās ķermeņa daļas paralīze, gadījumos, kad tā ķermeņa daļa ir nejūtīga, ir grūti apzināties un nokontrolēt apsaldēšanās iespēju. Tādēļ ir nepieciešams aksesuārs, kas atrisinātu šo situāciju, nodrošinot patstāvīgu siltumu no visām pusēm. 

Parastos gadījumos cilvēki ar kustrību traucējumiem izvēlās termo-veļu vai papildus apģērba kārtas, lai nodrošinātu kāju siltināšanu, taču tas reizēm nav ērts un ergonomisks risinājums, kad cilvēkam (arī kopā ar savu asistenu/-tiem) ir jāveic intensīvs un komplicēts ģērbšanās process, kurš tāpat negarantē efektīvus rezultātus. Turklāt daudzslāņains apģērbšanās process ir ļoti fiziski smags, ņemot vērā, ja cilvēks ar kustību traucējumiem nejūt sava ķermeņa daļu, kuru kontrolēt. Tādēļ ir nepieciešams aksesuārs, kura lietošana arī ir vienkāršota un viegli funkcionāli pieejama ikvienam - gan pašam cilvēkam ar kustību traucējumiem, gan viņa asistentam.

Projektā "Radīts kustībai" izstrādātais prototips kāju “sildītājam”, vizuāli līdzinās saīsinātam guļammaisam. Tas ir pielāgots ērtai ieklāšanai un nofiksēšanai pie ratiņkrēsla, kā arī iesēžoties to var ātri un ērti  aizvērt ar rāvējslēdzēja palīdzību. Prototipa lietošana būs vienkārša cilvēka ar invaliditāti asistentam, un atvieglota arī pašam cilvēkam ar funkcionāliem traucējumiem, nodrošinot komfortablu ergonomiku, parocīgu rāvējslēdzēju, ērtas, lielas, siltas kabatas, kā arī dažādiem fiksatoriem, kas stiprināsies pie ratiņkrēsla.

Mugursoma

Tie, kuri paši ir spējīgi organizēt savas līdzi ņemšanai nepieciešamās lietas, nereti saskarās ar situāciju, ka vienīgā iespēja kā ergonomiski ērtāk nokomplektēt lietas, ir - liekot tās tieši mugursomā, kuru var uzkarināt uz ratiņkrēsla aizmugurē esošiem rokturiem. Tā nevar būt sporta soma ar vienu rokturi vai maisveidīgā iepirkšanās soma. Tieši mugursoma ir tā, kas var atbilstoši vajadzībai nodrošināt ērtu, kompaktu mantu pārvadāšanas risinājumu, taču rodas izaicinājums - vai tas ir droši, ja cilvēks vienpersonīgi ceļo, uzliekot savu mantu glabātuvi sev aizmugurē uz ratiņkrēsla rokturiem?

Kā nodrošināt cilvēkam ar kustību traucējumiem drošu mantu pārvadājumu savā mugursomā, tā lai mazinātos iespēja tās nozaudēt - neuzmanības dēļ vai apzagšanas gadījumā?

Projektā "Radīts kustībai" izstrādātais prototips mugursomai kalpos gan praktiski, gan funkcionāli. Ērta un droša mantu glabātuve, kas tiks panākta ar pielāgotu “apslēpto” rāvējslēdžu sistēmu un somas fiksācijas sistēmu uz ratiņkrēsla aizmugurē esošiem rokturiem. Kā papildus elements būs gaismu atstarojošs un no mitruma pasargājošs materiāls, kas mūsdienīgā dizaina izpildījumā piešķirs mugutsomai elegantu izskatu. 

Lietusmētelis

Pēc aptaju rezultātiem secinot, nereti cilvēki ratiņkrēslos lietainā, slapja sniega dienās izvēlās nedoties ārpus mājas, jo sliktie laikapstākļi vēl papildus apgrūtina pārvietošanos. Ja ir jādodas ārpus mājas šādos laikapstākļos, tad tiek mēģināts iztikt ar veikalos pieejamajiem lietusmēteļiem, bet tie lielākoties nepasargā kājas un piedurknes no mitruma. 

Tiem, kuriem ir iespēja doties ārpus mājas ar pavadoni, ir iespēja izmantot lietussargu, bet ārī tas neļauj ilglaicīgi, pilvērtīgi pārvietoties, jo kājas, rokas no riteņiem ātri kļūst slapjas it īpaši pēc lielu distanču veikšanas.

Esam izstrādājuši divas lietusmēteļa alternatīvas, kur viens no mēteļiem ir ar piedurknēm, bet otrs ir veidots pančo stilā. Abi varianti ir ērti izmantojami, uzvelkami un veidot tā, lai pēc iespējas vairāk pasargātu no mitruma. Abiem lietusmēteļu prototipiem ir kapuce, specializēta apakšdaļa, lai pasargātu kājas. 

Untitled_Artwork.jpg
Untitled_Artwork-3.jpg
Untitled_Artwork-2.jpg
Untitled_Artwork.jpg
Untitled_Artwork.png
bottom of page